SALDA GÖLÜ. BURDUR.

 

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde yeşil, mavi ve beyaz renklerinin birbiriyle buluştuğu harika bir tabiat parkı. Gölün genişliği 44 kilometre kare ve derinliği de 184 metre. Türkiye’nin en derin göllerinden birisi olduğu söyleniyor. Türkiye’nin Maldivleri olarak meşhur olmasının sebebi beyaz kumları. Aslında o gördüğünüz şey beyaz kum değil. Binlerce yılda oluşmuş bakteri fosillerinin kalıntıları. Göl ile ilgili araştırma yapan bilim adamları bu kumlara ayakla basmanın bile çok yanlış olduğunu ve koruma altına alınması gerektiğini belirtiyorlar. Ama çıkan haberleri ve Salda Gölünün başına gelenleri mutlaka takip etmişsinizdir. Umarım yapılan hatalardan dönülür ve gölü kurtarmak mümkün olabilir. Siz yine de fırsatınız varken mutlaka gidip görmeye çalışın tabi.

Salda Gölüne gelmek için navigasyon kullanacaksanız hedef olarak “Salda Gölü Tabiat Parkı”nı işaretlemelisiniz. Yoksa navigasyon sizi gölün farklı noktalarına götürebiliyor. Ayrıca tabiat parkı haricinde Salda ilçe merkezinin yanında bir ziyaret noktası daha var. Burada sadece gölü görüp bir çay kahve içip gidebilirsiniz. Tabiat parkı kısmında giriş ücreti 2020 yılsonu itibariyle otomobiller için 10TL olarak belirlenmiş. Bu tabiat parkı içinde gölün kenarında mangallı piknik alanı, wc, market, kafeterya, duşlar ve göle girilebilen plaj alanı bulunmakta. Trekking veya bisiklet binme gibi sporlarla ilgileniyorsanız göl çevresi bunun için de çok müsait. 

Salda gölünde isterseniz yüzebiliyorsunuz. Şimdilik herhangi bir yasak yok. Yine de fazla açılmamanız ve yüzmeye yasak olan bölgelerde kesinlikle yüzmemeniz öneriliyor. Zaman zaman boğulma vakaları olduğu için çok çeşitli efsaneler dolansa da bunlar sadece efsane.

Piknik yapmak için geldiyseniz gölün kenarında ağaç altlarında çok sayıda oturma alanı bulunuyor. 

Salda gölü kenarındaki çamurun çeşitli hastalıklara şifalı olduğu söyleniyor. Yüzlerinde ve vücutlarında çamurla dolaşan insanlar görürseniz şaşırmayın. Ama ben hijyenik sebeplerle güneşte beklemiş çamuru kullanmanızı tavsiye etmiyorum tabi.

Son olarak da soğuk zamanlarda su kenarıdır, güneş açtıkça sıcacık olur gibi düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın. Havalar serinlemeye başladıktan sonra göl kenarı hem rüzgârlı hem de çok soğuk oluyor. Giderken giyim kuşamınızı ona göre ayarlayın.

Bundan 5-6 sene öncesine kadar göl kenarında çadır ve karavanla kamp yapmak mümkündü. Hatta çok da güzel bir kamp ortamı vardı. Ama bu son mevzulardan sonra göl kenarında kamp yapmak yasaklanmış. Yine de burada kamp yapmak istiyorsanız biraz daha dış tarafta özel bir kamp işletmesi bulunuyor. 

En başta da söylediğim gibi bu doğa harikası yok olmadan önce fırsatınız varken gidip görmeyi ihmal etmeyin.


Yorumlar