KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ
 

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya’nın merkez ilçelerinden Selçuklu’da 3500 metrekare büyüklüğünde kelebek şeklinde bir kapalı alanda kurulmuş. Türkiye’de tek ve Avrupa’nın da en büyük kelebek bahçesi unvanına sahip olduğu söylenmekte.  15 farklı türde kelebek ve 98 farklı türde binlerce bitkiyi görebileceğiniz harika bir alan oluşturulmuş. Geceleri de dışarıdan bakıldığında bir görsel şölen yaşatmakta.

Bu harika bahçeye geldiğinizde aracınızı park edebileceğiniz büyük bir otopark bulunmakta. 2020 yıl sonu için giriş ücreti tam 17.50TL, öğrenci 7.5TL ve 6 yaştan küçükler için ücretsiz olacak şekilde belirlenmiş. Kalabalık gelecekseniz biraz maliyetli gelebilir fakat içerisi gerçekten cennet gibi. Normal zamanlarda sadece Pazartesi günleri kapalı. Fakat 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle kısa süreli bir bakım süreci başlamış. Anlık olarak ziyarete açık olup olmadığını internet adresinden(https://www.konyakelebeklervadisi.com/ ) veya arayarak(0332 211 11 20 ) öğrenebilirsiniz.

Tropikal Kelebek Bahçesi, isminin hakkını verecek derecede nemli ve sıcak bir yer. Giyim kuşamınızı ona göre ayarlayarak ve montunuzu üzerinize almayarak gelmenizi tavsiye ediyorum.  

Biletinizi alıp bahçeye girdikten sonra takip etmek zorunda olduğunuz bir rota var. Bence güzel bir sistem olmuş. Bahçenin içini dolaşarak sizi çıkışa götüren yol tek yön olarak tasarlanmış. Bu sebeple gezerken hiç acele etmeyin. Bir de çok önemli bir uyarıda bulunayım; kelebekler, bastığınız yerler ve üzeriniz de dâhil olmak üzere her an her yere konabiliyor. Adımlarınızı çok dikkatli atın ve adım atarken önünüze de bakmayı unutmayın. Zira bir kelebeği ezmek bu güzel bahçede başınıza gelmesini isteyeceğiniz son şey olacaktır.

Gezerken fark edeceğiniz gibi burası gerçekten tropikal bir bahçe. Çeşit çeşit tropikal bitkiler, çiçekler ve havuzlar hem kelebekler için bir yaşam alanı hem de bizler için bir görsel şölen. 

Bahçe içinde bizlerin daha iyi gözlemlemesi için beslenme alanları yapılmış. Aynı zamanda bahçenin farklı yerlerine konumlanmış çok sayıda kuluçka kapları da bulunmakta. Burada kozaların farklı aşamalarını görebiliyorsunuz. Eğer şansınız varsa kozasından çıkmakta olan kelebeklere ve bu kelebeklerin ilk kanat çırpışlarına da şahit olabiliyorsunuz. Bu bahçenin size hissettirdiklerini kolay kolay unutmanız mümkün olmayacak.


Yorumlar