KEY MUSEUM. KEY OTOMOBİL MÜZESİ. İZMİR.

 

KEY MUSEUM (KEY Otomobil Müzesi) Murat ve Selim Özgörkey’in ülkemize kazandırmış olduğu 7 bin metrekarelik alana kurulmuş eşsiz bir müze. Burası İzmir’in Torbalı ilçesinde ve ulaşımı biraz zahmetli fakat geldiğinize fazlasıyla değecek olan bir yer. Giriş ücreti 2020 yılı için tam bilet 30TL, öğrenciler için 15TL. 8 yaş altı çocuklar, engelliler ve engelli refakatçisinden ise ücret alınmıyor. Müze Pazartesi ve Salı günleri hariç saat 10:00-17:00 arasında açık. 

Burada bulunan araçları eğer müze olmasaydı dünya gözüyle görmemiz mümkün olmazdı. İlk üretilen otomobil ve motosikletlerden en yeni modellere, özel üretim araçlardan diecast model  araçlara, batmobil’den eski benzinliklere kadar çok geniş bir içerik yelpazesi var.

Otomobil sevdalıları müzenin girişinden itibaren her bir aracı büyülenerek adımlayacaklardır. Üretildiğinden haberimiz bile olmayan modeller, klasik araçlar, otomobil firmalarının ilk modelleri, özel üretim araçlar, ilk otomobil, çok sayıda marka, yollarda görmenin neredeyse imkânsız olduğu birbirinden değerli, hatta paha biçilemez çok sayıda aracı burada görmek mümkün.

Eğer bu konulara meraklıysanız mutlaka 3-4 saatinizi ayırmalısınız. Tarihe tanıklık etmenin, yaşayacağınız duyguların, içinizdeki hayranlığın tarifi mümkün değil. Buraya emek veren, bizim bu imkânlara erişmemizi sağlayan herkese buradan ne kadar teşekkür etsek az olacaktır.


Yorumlar