KEDİMİZ MÜZEYYEN İLE KAMP HAYATI

 

Canımız, ciğerimiz, minnak prensesimiz Müzeyyen evimize geldiğinde annesini kaybetmiş 3-4 haftalık bir kuzucuktu. Her ne kadar eşim evde hayvan istemese de şimdi araları o kadar iyi ki bazen beni dışlıyorlar. 

Gün gelip de ilk defa Müzeyyen ile kampa gittiğimizde henüz 3-4 aylıktı. İlk deneyimimiz olacağı için izole bir kamp alanı olmasını tercih ettik. Kamp alanının etrafından yol geçmemesi, kalabalık olmaması, kaybolabileceği bir yer olmaması önemliydi. Çünkü onun için de bizim için de bilmediğimiz bir deneyim olacaktı. Bu nedenlerden dolayı hem bizim de sevdiğimiz hem de şartlarımıza uyan ve o zamanlar açık olan İasos Camping’i tercih ettik. Kamp yeri tenha bir yarımadadaydı ve dışarıdan tamamen izole olduğu için birçok tehlike en baştan elenmişti. Yine de sürekli olarak gözümüzü açık tutuyorduk tabi ki. Biraz da korkuyorduk. 

Kamp alanına yerleşirken de çadırımızı biraz da diğer kampçılardan uzağa kurduk ki Müzeyyen’in kamp macerası korkutucu bir hale gelmesin. Çünkü insanlara, kalabalığa ve çok fazla sese alışık değildi. Özellikle çocuk sesleri ve çocukların ona dokunmak istemesi onu tedirgin edebilirdi.

Bütün bunlara rağmen bir anlık dalgınlığımızla kamp alanının daimi misafiri 2 tane tatlı köpek çadırın yanına gelmiş. Bir süre de karşı karşıya kalmışlar ve birbirlerine hırlamışlar. Bir şey yapmazlardı belki ama hem Müzeyyen hem de biz çok korktuğumuz için ilk travmamızı yaşamış olduk. 

Bizim bunca korkumuza rağmen Müzeyyenciğimin içindeki sokak kedisini ortaya çıkarması çok fazla zaman almadı. Meğerse kuzucuğumuzun için bir panter varmış. 

Bize geldiğinde çok küçük olduğu için mi yoksa kendi kişiliğinden kaynaklı mı bilmiyorum ama bizim hayat ritmimize çok iyi uyum sağladı. Gece uykusunu bile bizimle beraber uyuyor. Hatta öyle ki yatma saatimizi geçirdiysek bütün mutsuzluğu ve taciz edici bakışlarıyla bizi yatağa gitmeye teşvik ediyor. 


Kediler günün çoğunda uyudukları için kampa gittiğimizde Müzeyyen de en çok vaktini çadırın içinde uyuyarak geçiriyor. Gece uyku saatinden yarım saat kadar önce de kuzucuğumuzu çadıra koyup kapatıyoruz. Yoksa bazen başını alıp bir gidiyor, gelene kadar onu bekliyoruz. Doğaya çıkıp da ağaç, çimen ve diğer hayvanları görünce içindeki özgür panter ruhunu ortaya çıkarıyor. En büyük hobisi de ağaçlara tırmanmak. 

Kendi kişiliğinden kaynaklı olarak maalesef biraz geçimsiz bir kedimiz var. O kadar kampa gittik ama sadece 1 kediyle iyi geçindi bu güne kadar. Onun haricinde çevresindeki hayvanlara karşı bazen umursamaz, çoğu zaman da savunmacı yaklaştı. Kendinden büyük kedilere ve hatta köpeklere karşı bile eyvallah etmedi. Bizi göz hizasında tutup bize güvenerek her zaman muhtar gibi dolandı ortalıklarda.

Kampa genellikle Cuma gece gitmiş oluyoruz ve ilk gecemiz hep beraber çadırda geçiyor. Çadırı yuvası olarak gördüğü için de dönüp dolaşıp mutlaka çadıra dönüyor. Zaten kamp alanında dolaşırken de çadırı merkeze alarak uzaklaşıyor. Bu güne kadar 1 kere normalden uzun, bizi telaşlandıracak kadar ortalıktan kayboldu. Ama yine de kendiliğinden geri geldi. Bu sebeple dönüşten 1-2 saat önce ve gece yatmadan yarım saat önce çadırda veya taşıma kabında tutuyoruz ki son dakika sürprizi yaşanmasın.

Müzeyyenciğimizin bir de kendisi için kötü ama çadırdan uzun süre uzak kalamadığı için bizim için çok iyi olan özelliği, sadece kum kabına dışkılayabilmesi. Doğada asla yapamadı. Toprağı mı beğenmedi, alışkın olmadığı için mi yapmıyor bilmiyoruz ama yemeği börtü böcek ile halletse bile mutlaka kum kabına geri dönüyor.

Müzeyyen ile birlikte şimdiye kadar Fethiye, Bodrum, Milas, Marmaris, Assos(Behramkale), Bozcaada ve Gökçeada’ya gidebildik. Gökçeada kamplarımız da 14-15 gün kadar sürüyordu. Bu güne kadar kalıcı etkileri olan kötü bir şey yaşamadık. Sadece Gökçeada kamplarımızın son gününde ortadan kaybolma gibi bir gelenek edindi kendine ama günün sonunda mutlaka birbirimize kavuştuk.

2021 yılında çadır hayatından karavan hayatına geçeceğiz artık. Karavan ile Müzeyyen için de bizim için de yeni bir tecrübeye adım atmış olacağız. Umuyoruz ki hepimiz için daha konforlu bir süreç olacak. 


Yorumlar