KEDİ İLE KAMP YAPACAKLARA TAVSİYELER


Kuzucuğumuz, minnak prensesimiz Müzeyyenciğimizi ilk zamanlarda evde bırakarak hafta sonu tatillerinde gezmeye veya kamplara gidiyorduk. Fakat 15-16 gün süren yıllık izinlerimizde kimseye bırakmak istemediğimiz için, bir şekilde kamp yapmaya alıştırmamız gerekiyordu. Kedimizin kişiliğinin buna uygun olması ve kolay uyum sağlaması sebebiyle bu süreci biraz rahat atlattık. Ama tabi ki bizim de kriz zamanlarımız oldu. Bu uzun süreli tecrübelerin ve yaşanan travmaların ardından kedili kamplar için öncelikle kendimiz için ufak bir tavsiye listemiz kendiliğinden oluştu. Umarız size de faydası olur.

 • Başlamadan önce ilk uyarım; veterinerinizin tavsiyelerini dikkate alın. Burada yazan tavsiyeler kişisel tecrübelere dayalıdır. Herhangi bir maddede veteriner farklı bir tavsiye veriyorsa onu dinleyin.
 • En başta kedinizin kişiliğini iyi tanıyın. Kediniz için uygun olmadığını düşünüyorsanız maceraya girişmeyin. 
 • Sabırlı olun. Kendinizi kediniz yerine koyun. Doğduğunuz andan itibaren evden başka bir yer görmeyip arabayla uzun seyahatler yapmak, doğaya çıkmak, tamamen yabancı bir ortama uyum sağlamak kolay bir şey değil.

 • Kamptan önce bir yolculuk süreciniz olacak. Veterinere gidip gelirken araç içindeki psikolojini az çok öğrenmiş olmalısınız. Eğer yolculuktan çok huzursuz oluyorsa yolculuk boyunca taşıma kabında tutun. Araba içinde serbest bırakmak çok riskli. Pedalların altına kaçarsa kazaya sebep olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca taşıma kabından çıkartmayın.
 • Kediniz ile yolculuğa çıkmadan bir süre önce mamasını kesmeniz kusmasını bir nebze olsun engelleyecektir.

 • Arabada kullanmak için küçük mama ve su kabınız olsun. Ve küçük boy kapalı bir kum kabı da bulundurun. Yolda tuvalet ihtiyacı olursa kediniz de siz de zor duruma düşmeyin. Zaten bu küçük mama, su ve tuvalet kaplarını kamp seti olarak da kullanacaksınız.
 • Eğer yolunuz uzun ise yolda kısa molalar vererek gidin. Kedinizi yolculuk boyunca aç bırakabilirsiniz ama susuz bırakmayın. Tuvalet ihtiyacına dikkat edin.
 • Bazı kediler böyle sıra dışı durumlarda uzun süreli olarak yemeyi içmeyi kesiyorlar. Hatta tuvaletini yapmıyorlar. Hemen panik yapmayın.
 • İlk kampınızı dış etkenlerden mümkün olduğunca izole bir kamp alanında yapın. Sizin için sıradan olan araba ve yol gürültüleri, farklı hayvanlar, kokular, insan kalabalığı, çocuk sesleri, deniz ve dalga sesleri ev kedilerimizin tamamen yabancı olduğu dış etkenler. İlk başta çok korkutucu olabiliyor onlar için. Bir de izole bir alanda olmak kaybolma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Çadırınızdan uzaklaşsa bile hızlıca bulabilirsiniz.

 • Kedinizi uzaklaşmasın, çadır çevresinde kalsın vs. gibi hiçbir sebeple bağlamayın. Asla bağlamayın. Güvenmiyorsanız kampa getirmeyin ama kampa geldiyseniz asla bağlamayın. Sizin göremediğiniz dış etkenler, kamp alanındaki diğer kedi ve köpekler, korku gibi sebeplerle panik olduğu zaman kendisine zarar verebilir. Örneğin başka bir kediyle veya köpekle karşılaştığında rahatça çadıra, ağaca, sizin yanınıza, kendine güvenebileceği bir yere rahatça ulaşabilmeli. Gerekirse kaçabilmeli. 
 • Kedinizin mamasını sadece kediniz acıktığında gözünüzün önünde verin. Çadırda sürekli olarak bulunduracağınız mamanın kokusu diğer hayvanları da çadıra çekecektir. Sokak hayvanlarını besleyecekseniz çadırın uzağında beslemek herkes için en makul çözüm.
 • Gece uyumadan önce ve yola çıkmadan önce kedinizi aramamak için hangi aralıklarla çadıra geldiğini gözlemleyerek uygun vakitlerde çadıra veya taşıma sepetine alın.

 • Kedinizin kamptaki günlük rutinini iyi gözlemleyin. Böylece olağanüstü bir durum olduğunda daha hızlı bir şekilde bunu anlayıp müdahale edebilirsiniz. Yeme içme alışkanlığı ve dışkı kontrolü çok önemli.
 • Kampa gitmeden önce kedinizin tırnaklarını asla kesmeyin. Sivrileşmesine izin verin. Kedilerin tırnakları ağacağa tırmanırken, kaçarken, kendisini korurken en önemli donanımı. 
 • Kedinizi çadırda bırakacağınız zaman çadırın içinden dışarısını gösteren bir penceresi, sinekliği varsa kapalı tutun. Çevresel etkilere ve etrafta dolaşan hayvanlara karşı huzursuzluğunu önlemiş olursunuz. Bizim kedimiz çadırın arkasından geçen kediye artistlik yapmaya çalışırken çadırın sinekliğine zarar vermişti. Bu gibi kazaları olmadan önlemek herkes için en iyisi.

 • Kampçılıkta en önemli kurallardan birisi çadırın kapısını penceresini bütün fermuarlarını kapalı tutmaktır.( Dışarıdan girecek börtü böcek ve meraklı küçük dostlar gibi tehlikeleri önlemek için.) Ama kedinizle kampa çıktıysanız bu kuralı uygulayamazsınız maalesef. Gün içinde çadıra farklı sebeplerle girip çıkmak isteyecektir. Aynı zamanda kediler börtü böcek düşmanı olduğu için çadırda bir bekçiniz olacak. Ama siz mutlaka günde 1-2 kere(özellikle yatmadan önce)  gözle kontrol edin.
 • Geceleri yatarken çadırı tamamen kapatın. Siz çadırdayken içeri başka kedilerin veya börtü böceğin girmesini asla istemezsiniz. Aynı zamanda kontrolünüz dışında kedinizin bütün gece dışarıda olmasını da istemezsiniz. Eğer kedinizin gece uykusu alışkanlığı yoksa kamp süreçlerinden daha önce evdeyken gündüz mümkün olduğunca uyanık tutarak geceleri sizinle beraber uyumaya alıştırmalısınız. 
 • 1 günden daha uzun süre kedinizi yalnız bırakmayın. Maması  - suyu bitebilir, çadırdan fazla uzaklaşabilir, arı sokabilir vb.  
 • Temkinli ve tetikte olun fakat panik olmayın, olayları abartmayın. Doğada kedinizi böcek/arı sokabilir, yediği bir böcek veya ot dokunabilir. Ya da diğer hayvanlarla anlaşamayabilir. Gözünüz kedinizin üzerinde olsun tabi ki ama kendinize ve kedinize tatili/kampı ızdırap haline getirmeyin. Her hayvanın hayatta kalma iç güdüsü düşündüğünüzden çok daha güçlü. Doğaya alıştıktan sonra kendisini birçok şeyden koruyacak ve ufak tefek sıkıntıları kendiliğinden aşacaktır. Örneğin bizim kedimizi arı soktuğunda patisi davul gibi şişti. Biraz canı yandı. Ama uyuyup dinlenip hayatına devam etti. Olay esnasında üzülsek de hepimize bir tecrübe oldu. O günden sonra arılara bir daha yaklaşmamayı öğrendi muhtemelen ki tekrar böyle bir kaza yaşamadık.
 • Kedinizin kum kabını çadırınız genişse başınızdan olabildiğince uzak noktaya, çadırınız küçükse çadır kapısının hemen yanına koyun. Doğada tuvalet yapma alışkanlığı kazanmazsa eninde sonunda çadıra/kum kabına dönecektir. Bu alışkanlık bizim çok işimize yarıyor. Tuvaletine mutlaka döndüğü için günlük rutinlerini takip etmemiz çok kolaylaşıyor.
 • Kampa başladığınız zaman ilk birkaç saat hatta ilk gecenin sonuna kadar çadırda tutmaya çalışın. Böylece çadırın ev olduğunu daha kolay anlayıp ona göre davranacaktır.
 • Kamptan döndükten sonra iç/dış parazit ilacını kullanmayı ihmal etmeyin.(Veterinerinize danışarak tabi.)

 • Kedinizin üzerinde adı ve sizin telefon numaranız yazan bir tasma bulundurmayı sakın unutmayın. Bizim kedimiz tasmadan nefret ediyor fakat kamplarda yine de mutlaka tasma takıyoruz.

Yukarıda çok fazla madde yazdım ama bunlar gözünüzü korkutmamalı. Kedi ile kampa gitmek bebeğinizle kampa gitmekten çok da farklı değil aslında. Zaten zamanla kedinizin alışkanlıkları ve rutinleri ile sizin kontrolleriniz kendiliğinden senkronize olacak ve beraber güzel kamplar yapıyor olacaksınız. Kedinizi çimlerde koşup oynarken, ağaca tırmanırken görmek sizi de kediniz kadar mutlu edecektir.


Yorumlar