KATRANCI KOYU TABİAT PARKI. FETHİYE. MUĞLA.

 

Katrancı Koyu Tabiat Parkı her anlamda çok iyi organize olmuş, Fethiye’de kamp ve deniz için gelebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Fethiye ilçe merkezine 15-16 kilometre uzaklıkta bulunan Katrancı Koyuna giriş ücreti 2020 yılı için 27 TL olarak belirlenmiş. Yeşil ve mavi o kadar iç içe ki ağaçlar neredeyse denizin içine kadar sokulmuş durumda. 

Bu tabiat parkının girişi, koyları ve yerleşim alanı ikiye ayrılıyor diyebiliriz. İçeriden de güzel bir yürüyüş yolu ile birbirine bağlanıyor. Yüzünüzü denize döndüğünüzü varsayarsak günübirlik gelenler için sol taraf, uzun süreli konaklamaya gelenler için ise sağ taraf ayrılmış durumda. Giriş de ona göre yapılıyor.

Günübirlik tarafta büyükçe bir mangallı piknik alanı, masalar, duşlar, wc, market, bütün günü geçirebileceğiniz ahşap localar, ücretli plaj ve halk plajı bulunuyor. Bu bölge özellikle yazın hafta sonları inanılmaz kalabalık oluyor. Tadını çıkartmak isteyenler ve imkânı olanlar hafta içi veya yaz ayları dışında gelsinler. Yine de burayı işletenler işlerini iyi yaptığı için hafta sonu o yoğunluğa rağmen ciddi bir sıkıntı yaşanmıyor. En azından bize hiç denk gelmedi diyelim.

Plaj iki tepenin arasında kaldığı için öğleden sonra gölgede kalıyor. Böylece yaz sıcaklarında yüzmek için harika bir denize kavuşuyorsunuz. Fakat serin deniz sevenlere buranın suyu biraz sıcak gelebilir. Sıcak su sevenler için de doğal olarak harika bir plaj.

Tesis olarak iki katlı bir yapı var. Altında duşlar, soyunma kabinleri, wc ve mutfak alanı bulunuyor. Sayıları gayet yeterli ve temiz.  Üstte ise market bulunmakta. Markette her türlü mangallık ürün ve deniz malzemeleri de satılıyor. Buradaki tek tesis olmasına rağmen fiyatları turistik yerlere göre çok iyi. Tabi ki Bim ve A101 fiyatları değil ama fiyatları şişirmemişler. İhtiyaçlarınızı rahatça buradan giderebilirsiniz. Özellikle kamp için gelenlere büyük nimet. Sürekli dışarıdan alışverişe gitmenize gerek kalmıyor. 

Katrancı’nın kamp tarafına gelecek olursak anlatacak çok şey var. Öncelikle buranın belli bir kampçı kitlesi var. Hatta burayı mevsimlik kullanan insanlar da hiç azımsanacak sayıda değil. Karavanın veya çadırının önünü ekip biçenler, kanepe getirenler bile görebilirsiniz. Uzun süreli konaklamalar için çok ideal bir alan. Hafta içi ve geceleri sessizlik çöktüğünde alanın size kalması, gökyüzündeki binlerce yıldızın altında muhabbet etmek, gece denize girebilmek gibi harika tecrübeler edinebilirsiniz.

Bu bölgede ayrıca wc ve duş bulunuyor. Ellerinden geldiğince günübirlik kısımdan izole etmeye çalışmışlar. 

Kendi çadırınız yoksa tesisten çadır kiralamanız da mümkün. Ellerinden gelen her konuda yardımcı oluyorlar. Yaklaşık olarak 200 çadır ve 50 karavan kapasitesi  bulunmakta.

2020 yılı için ücret seviyesini biraz yükselttiklerini öğrendim. Muhtemelen çok fazla talep olduğu için böyle bir karar aldılar. Örnek olarak günübirlik alandaki localar 75TL, buzdolabı olan localardan ise 160TL talep etmişler. Çadır ve karavan ile konaklama ücretleri de konaklama sürenizin uzunluğuna bağlı olarak çadır için yaklaşık 60TL ve karavan için de 70TL olarak belirlenmiş. 2021 de tekrar bir güncelleme yapacaklardır.

İşleten kişilerin yaklaşık 40 yıllık tecrübeleri ve Katrancı’nın belli bir kitlesi olması sebebiyle bize göre hâlâ en tercih edilebilir alanların başında geliyor.
Yorumlar