İNSUYU MAĞARASI. BURDUR.

 

İnsuyu Mağarası Burdur’a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme açılmış olan ilk mağaradır. Burdur – Antalya yolu üzerinde ve geçerken uğramak için çok ideal bir noktadadır. Mağaranın bulunduğu alana ulaştığınızda ilk olarak otopark alanını göreceksiniz. Otopark 2020 yılı için ücretsiz şekilde hizmet vermekteydi. Yine mağaranın ön tarafında öğretmenevi tarafından işletilen büyükçe bir kafeterya ve gölgelik çok sayıda masa bulunmakta. Burada bir çay/kahve molası verip dinlenebilir ya da karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca hatıra veya hediyelik eşyaların satıldığı yerler de bulunmakta. 

İnsuyu Mağarası giriş ücreti 2021 ocak ayı için 10TL olarak belirlenmiş ve müzekart geçerli değil. Mağara içinin yaz kış 14 derece olduğu söylenmekte. Özellikle yazın sıcaktan bunalarak “serinleriz, ne olacak ki?” düşüncesiyle hareket etmemenizi tavsiye ediyorum. Hassas bünyeleri ciddi olarak üşütebilir. Yaklaşık 600 metre uzunluğundaki bu mağarayı gezmek en az yarım saatinizi alacaktır.

Mağara, içindeki karstik yapının zamanla suya maruz kalarak erimesi ile oluşmuştur. Suyun içindeki mineraller sebebiyle de mağara içinde oluşmuş olan çok sayıda sarkıt ve dikitleri görüp dokunmanız mümkün olacak. İçeride 9 adet göl olduğu söylenmekte fakat son gittiğimde bütün göller kurumuş haldeydi. 

Farklı bir şehirdeyseniz sadece İnsuyu Mağarasını görmek için gelmek pek mantıklı değil. Ama eğer Burdur – Antalya yolundan geçiyorsanız veya hafta sonu için Burdur - İnsuyu – Sagalassos –Eğirdir benzeri bir rota yaptıysanız bence listenizde mutlaka bulundurmalısınız. 

Yorumlar