AKYAKA. ULA. MUĞLA.


Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Azmak Nehrinin kenarındaki bu küçücük ama cennet gibi kasaba eskiden bir balıkçı mahallesi olsa da günümüzde, özellikle de yaz sezonunda mahşer yeri gibi kalabalık oluyor. Ama sezon dışı zamanlarda mutlaka gelmenizi tavsiye ediyorum. Hele ki bizim gibi yakın bir lokasyonda yaşıyorsanız hafta sonları kaçamak için en ideal yer burası olabilir.

Akyaka, Muğla’ya 20-25 dakika uzaklıkta fakat virajlarıyla meşhur bir yolu var. Sakar geçidinde bu zorlu yolun bitimine doğru Sakar Geçidi Seyir Terasında Gökova Körfezinin büyüleyici manzarası eşliğinde soluklanabilirsiniz.

Eğer Denizli tarafından geliyorsanız ve Sakar Geçidinin virajlarını görmek istemiyorsanız Karabörtlen yolu üzerinden de gelebilirsiniz.

Etrafı dağ ve deniz ile çevrili, yine bu sebeple yemyeşil bir doğası olan Akyaka yerleşim alanı olarak çok küçük bir alana sıkışmış durumda. Bu küçük alana sığmasına rağmen merkezi dahil her yer yemyeşil ve çiçek kokuyor.

Eğer merkezine girmeyip devam ederseniz Akbük’e ulaşabilirsiniz. Burada da çok sayıda küçük tesis bulunmakta.

Akyakanın içinde de kendisine göre büyükçe bir kamp alanı mevcut. Kamp haricinde konaklamak isterseniz bölgede çok fazla sayıda otel/hotel/pansiyon bulunuyor. Özellikle kışın talep çok düştüğü için fiyatlar dip yapıyor.

Kışın gelsek ne yapacağız diye düşünüyorsanız eğer tekne turları, sahil, oteller ve restoranlar açık. Sabah erkenden oksijene ve deniz kokusuna doyacağınız bir yürüyüş, ardından güzel bir kahvaltı ve sonrasında sahile sandalyelerinizi atıp istediğiniz kadar kitap okuyarak huzurla dolabilirsiniz.

Akyaka’da fiyatların genel seviyesi yüksek. Mekanlarda kahvaltı yapmak isterseniz kişi başı 40TL seviyesinde. Yemek fiyatları da aşağı yukarı aynı düzeyde. Öyle ciddi bir lezzeti yok fakat lezzetsiz de değil.

Bir ekstra olarak Marmaris yol ayrımında okaliptüs ağaçlarıyla çevrili harika bir Aşıklar Yolu var. Vaktiniz olursa burada yürüyebilirsiniz. Ardından da yolun sonunda Akçapınar Tostçusunda ufak bir atıştırma yapabilirsiniz. Burada küçük bir vereyim; tostçuya meşhur denilse de beklentinizi düşük tutun.Sonuç olarak Akyaka daha çok kafa dinlemek için ve hafta sonu ufak bir kaçamak yapmak için çok ideal bir yer.

 

Yorumlar