ZİRKON BEACH CAMPİNG. ÇALIŞ PLAJI. FETHİYE. MUĞLA.


Muğla’nın Fethiye ilçesinin Çalış Plajı kısmında bulunan kamp alanı denize sıfır olarak konumlanmış. Ulaşımı nispeten kolay. Çalış plajının merkezine geldikten sonra araçla 5-6 dakika kadar sahil şeridini takip ettiğinizde ulaşıyorsunuz. Minibüsle ulaşım da mümkün. Öncesinde rezervasyon için ararsanız konum da atabilirler tabi ki. Tesisin kendi çadırları ev yatağı ile kiralanmaya müsait. Çadırınız olmasa bile kalmak isterseniz çeşitli konaklama imkânları mevcut.


Genel olarak kurduğunuz ya da kaldığınız çadır/karavan alanında denizi her açıdan görebiliyorsunuz. Yani deniz manzaralı kahvaltı, yemek, çay keyfi yapmak mümkün. Konakladığınız sürece tesisin şezlong ve şemsiyelerini kullanmak ücretsiz. Ki gölgelik olan kısmı az güneş, bol deniz havası sevenler için ideal. Saatlerce kitap okusanız sıkılmayacağınız bir yer.

Biz yaz başı gittiğimiz için bir açılış telaşı içindelerdi. Malum virüs yasaklarından sonraki ilk hafta sonuydu. Bu sebeple ufak tefek eksikleri çok göz önüne almadık. Bizimle ilgilenen yetkililerin genel olarak tavırları güzel ve nezaketliydi. Bir eksiğiniz veya yardıma ihtiyacınız olduğunda hemen ilgileniyorlar. Bizim çadırda kullandığımız şişme yatak patlamış ama bizim bundan maalesef haberimiz yoktu. Ellerinde olan yataklardan kullanabileceğimizi söyleyip hemen yardımcı oldular.

Mutfak, Tuvalet ve banyo kısmına geldiğimizde eksiklikler biraz daha belli olmaya başlıyor. Öncelikle benim kendi donanımlarım mutfağa olan ihtiyacımı sıfırlıyor. Tüpler, masa, sandalye, kap kacak derken kendime ufak bir alan yaratma konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Ama en nihayetinde bulaşık yıkamak için bir alan ihtiyacı oluyor. Biz gittiğimizde kampçılar için böyle bir alan yoktu ama muhtemelen hazırlıkları tamamladıklarında bu alan da faaliyete geçmiş olur. Zaten işletmeciler ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Bize restoranlarının mutfağını açtılar kullanmamız için.

Mangal yapmak isterseniz de tesisin mangal alanı ve mangalı mevcut. Kendi yanınızda taşıyıp getirmenize gerek yok. Asıl problem tuvalet ve banyo kısmındaydı. Tuvaletler maalesef yeterince temiz değildi. Ki bir kamp alanının sağlaması gereken en önemli hizmetlerden birisi bu. Yine de kullanılamaz seviyede değildi tabi. Belki sezon tam açıldığında tam zamanlı çalışanlar ile bu eksiklerini giderirler diyerek iyi düşünmeyi tercih ediyorum. Duş ise 1 adet kapalı ve 1 adet de sahilde açık duş olmak üzere toplam 2 adet duş vardı. Çok geniş bir kamp alanı olmadığını göz önüne aldığımızda yeterli sayılır.

Karavanla gelecek olanlar için ise bence harika bir yer. Denize sıfır. Elektrik ve suyu da aldığınızda mutfağınız, duşunuz, tuvaletiniz zaten karavanda olduğu için eksiksiz bir yere dönüşüyor. Kamp alanında Viski isimli harika ve sevimli bir köpek 7/24 güvenlik olarak çalışıyor. Aynı sebeple kediniz varsa bu kamp alanına getirmenizi pek önermiyorum. Ya da karavandan pek çıkarmamaya bakın.

                Fiyatlara gelecek olursak, 2020 yılı için kendi çadırınızla geldiğinizde kişi başı 50TL olarak belirlenen bir fiyatlandırma yapılmış. Bizim gibi iki kişi olduğunuzu varsayarsak geceliği 100TL’ye geliyor. Bu tesisin en büyük avantajı ise denize sıfır olması. Çünkü herhangi bir sahilde iki şezlong ve şemsiye için en az 50TL’yi gözden çıkarmanız gerek. Bunu düştüğünüzde gecelik 50TL’ye geliyor. Bu da gayet makul. Ama ben çadırı buraya atıp başka sahillerde dolaşacağım diyorsanız fiyatını ona göre düşünmeniz gerek. Konaklama haricinde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bunların dışında da karavan ile konaklama gecelik 100TL tesisin çadırında konaklamak isterseniz kişi başı 85TL, tek kişi tesis çadırında konaklama 125TL, bungalov çift kişilik 250TL gibi bir fiyatlandırması var.

                Sonuç kısmına gelirsek de bizim gibi hafta sonları kamp yapan insanlarsanız değerlendirmek için güzel bir kamp alanı. Bazen biraz fazla kalabalık olabiliyor. Bazen de dalga sesleri geceleri coşabiliyor ama bu benim gibi sizin için de rahatsızlık değil mutluluk sebebiyse aklınızdan bulundurmalısınız.

Yorumlar