KARAVANDA TUVALET ÇEŞİTLERİ/ÇÖZÜMLERİ

KASETLİ TUVALET, PORTATİF TUVALET(PORTA POTTİ), KURU KOMPOST TUVALET, MACERATÖRLÜ TUVALET?

Karavanda en öncelikli konu bence tuvalet ihtiyacını nasıl gidereceğiz sorusu. Bunun şimdilik 4 farklı çözümü var. Genel çalışma mantığı olarak bir tuvalet kimyasalı ile bütün atıkların sıvılaştırılması veya bir kompost kullanarak gübre haline gelmesi ve uygun yere boşaltılması üzerine kurulu. Kimyasal yerine çamaşır suyu ya da başka çözümler kullananlar var ama ben kimyasalını kullanıp her şeyin olması gerektiği gibi yapılmasından yanayım. Kimyasalın fiyatı 2020 yıl sonu kur fiyatları ile 150,00TL-200,00TL civarında ve 13 depoluk kullanım sunmakta. Süresi de doğal olarak sizin kullanım sıklığınıza bağlı değişiyor. Sadece hafta sonları kullanıldığını düşünürsek 13 hafta/3 ay kadar kullanabiliyorsunuz. 

Çeşitlere gelecek olursak;

Maceratörlü Tuvalet

Kabaca bir pis su deposuna atıklarımızın pompa ile gönderilmesi şeklinde ve ev tuvaletine en yakın konforu sunan tuvalet bu. Ama gel gelelim bu pis su deposunu nereye boşaltacağız sorusunu da beraberinde getiriyor. Diğerleri gibi kucaklayıp tuvalete götürüp boşaltma şansınız yok. Buna uygun boşaltım alanı kaç kamp alanında vardır hiç bilmiyorum. Ben bu güne kadar görmedim. Yolda yola boşaltmak gibi bir şey zaten ne ahlaki ne de vicdani olarak mümkün değil. Bu yüzden ben hemen eledim.

Kasetli Tuvalet

Bunda da tuvalet 2 parçaya bölünmüş halde. Karavan içinde muhatap olduğumuz klozet, sifon üst kısmı ve karavanın dışından adına da uygun şekilde kaset çıkartır gibi çekilip çıkarılabilen atık depo kısmı ve sifon doldurma yeri bulunuyor. Maceratöre göre avantajı atık deposunu kaset gibi çıkarıp tuvalete boşaltma imkânı olması. Mutlaka çeşitleri vardır ama 2020 yıl sonu kur fiyatları ile montaj hariç yaklaşık maliyeti 7.000,00TL/8.000,00TL civarıydı.

Portatif (Porta Potti) Tuvalet

Bunda da komple tuvaleti kucaklayıp taşımanız mümkün. Bütün sistem tek başına ve olduğu gibi sizin olduğunuz yerde. Avantajı tamamen portatif olması. Daha da büyük avantajı en uygun fiyatlı çözüm olması. En basitini 750,00TL civarına edinmeniz mümkün. Kalitesine, özelliklerine göre daha da fiyatlar artabiliyor tabi. Karavanla gelmeyip kendiniz alacaksanız seviye göstergesi olmasına dikkat edin. Zira gözle kontrol pek hoş değil. Benim beğendiğim ve içime en çok sinen model  olan Thetford 565P’nin fiyatı 2020 yıl sonu için yaklaşık 2.000,00TL. Dezavantajı ise atık su kısmının nispeten küçük olması. Bu sebeple daha sık boşalma yapmanız gerekecek. Ama 2 kişiyseniz zaten hafta sonu kamplarında 1 sefer bile dolacağını düşünmüyorum. Ya da kamp tuvaletleri temiz ise karavan tuvaleti hiç kullanılmayabilir. Ben karavanda tuvalet varken ortak tuvalet kullanacağımı zannetmiyorum tabi. Toplamda 10-15 dakika sürecek bir temizlik aşaması için üşenmeye gerek yok.

Kuru Kompost Tuvalet

Portatif tuvaletin benzeri, kimyasal yerine kompost dediğimiz doğal bir talaş/toprak benzeri içerik kullanılan çeşidi olarak tarif edebiliriz. Kompost içeriğinin doğal olması sebebiyle atığının doğaya boşaltılması mümkün. Ayrıca da kullanım süresi olarak da daha uzun süreler vadediyor. Ben araştırmalarımda yurtiçi satışını göremedim. Yurtdışından yaklaık 1.000,00EURO’ya getirtilebildiğini duydum. Teknik ve düşünce olarak güzel fakat Türk tüketicisi bu parayı bu ürüne verir mi, bence pek mümkün değil. Yine de tercih tabi ki sizlerin.


Yorumlar