KARAVANDA SU ISITMA ÇÖZÜMLERİ

BOİLER, ELEKTRİKLİ ŞOFBEN, TERMOSİFON?

Karavanda su ısıtma tam olarak bir sorun mu, illa ki bir sistem kurmak gerekli mi, ocakta su ısıtıp depoya döksek olmaz mı gibi soruların cevabı elbette ki kişiden kişiye değişecektir. Bir kovayla su ılıştırıp yıkanmanız da mümkün. Hatta karavanı sadece yazın kullanıyorsanız depodaki suyu ısıtmak aşırı anlamsız bile olabilir. Ama karavanı  kışın da kullanmak ve etkili çözümler arıyorsanız menü çok da geniş değil.

Boiler Dizel/Elektrikli Isıtıcılar

Boiler aslında mantık olarak en iyisi. Minimum elektrik ve/veya yakıtla en verimli çözüm. Ama her şey bu kadar iyiyse iyi olmayan bir şeyler mutlaka vardır değil mi? O da tahmin edeceğiniz gibi fiyatı. 2020 yıl sonu kurlarıyla gazlı/elektrikli boiler fiyatı montaj hariç yaklaşık fiyatı 8.500,00TL civarında. Gözünüz alıyor, gücünüz yetiyorsa hayırlı olsun. Ama uygun fiyatlı alternatif yok mu derseniz yok diyemeyiz. Dizel ısıtıcı olarak Dai Shava kullanıyorsanız buna bağlı 6,5 litrelik depo ilavesi ile bir ısıtıcı çözümünü yine 2020 yıl sonu fiyatlarıyla 750TL’ye temin etmeniz de mümkün. Ama duş için ne kadar efektif çalıştığını bilemiyorum.

Elektrikli Şofbenler

Minimum elektrik kullanımı ve kamp alanına bağımsız olmak benim için önemli diyorsanız kullanışlı değil. Bu sebeple fiyat olarak uygun olsa daelektrikli şofben bence en baştan saf dışı kalıyor.

Termosifon(Gazlı ısıtıcılar)

Diğerlerinin olumsuz yanlarını göz önüne aldığımızda şu an için ve tabi ki bence en akılcı çözüm gazlı termosifon.  Benim  tercihim de bu şekilde oldu. Uygun bir güneş paneli/akü/inverter tesisatıyla çok rahat çalışabilir. Zaten güneş paneli olmayan karavanı dövüyorlar artık.  Tüp de karavanda şart olduğu için ve aynı zamanda çok az elektrik tükettiği için pişman olacağımı düşünmüyorum. Uzun dönem değerlendirmelerimi de mutlaka paylaşacağım.


Yorumlar