KARAVANDA ISITICI SEÇİMİ

WEBASTO, EBERSPAECHER, DAİ SHAVA, YILKAR, TRUMA? 

Karavan alırken yaz kış her şartta kullanmak isteyenler için bir diğer problem de ısınma. Katalitik tarzı gazlı ürünler veya içeride kısık ateşte su ısıtma gibi zorlama çözümleri hiç gündeme almadım. Çünkü güvenli değil. Zaten küçük bir alandasınız. Ufak bir gaz sızıntısının telafisi olmaz. Diğer çözümler ise gazlı karavan sobaları, su ve ortamı ısıtan dizel/elektrikli kombi çözümü veya gazlı sobalar veya webasto ismiyle özdeşleşen dizel ısıtıcılar. Elektrikli çözümleri karavanda minimum elektrikle/tesislere bağımsız yaşamak istediğim için yine görmezden geliyorum. Genel olarak bunlardan bahsedecek olursak;

  1. Gazlı Karavan Sobası: Taşrada yaadığım için bunu alacak yeri bulmam, alsam da montajını yaptıracak yeri bulmam, bunları bulsam o kadar parayı vermem kolay olmadığı için ve karavanı aldığım yer de bu çözümü sunmadığı için gündeme almadım. Ama siz uygulamak isterseniz ikinci elde zaman zaman uygun fiyat ile satılabiliyor. Kabaca dizel yakıt yerine karavanınızda zaten mevcut olan tüpten besleniyor. Montaj yeri olarak da webastodan biraz daha fazla yer kaplıyor. Ona ayrı bir alan ayırmalısınız.
  2. Dizel/Elektrikli Su ve Ortam Isıtıcı Kombi: Bu çözüm için de gördüğüm ilk ve en büyük engel fiyatı oldu. Ayrıca lektrik için düşüncemi zaten belirtmiştim.  O yüzden bunu kullanmak isteyenlere de başarılar diliyorum. Sadece bir dip not olarak DAİ Shava dizel ısıtıcı için 6,5 litrelik bir su kazanı ile kombi çözümü sunulmaya başlandı. Fiyatı da dizel ısıtıcısını kullanıyorsanız 2020 sonu itibariyle 750TL civarıydı.
  3. Dizel Isıtıcı(Webasto): Webasto da aynı selpak gibi sektöre ismini veren bir marka. Çalışma mantığı; bir depodan dizel yakıt alarak bu yakıtı ile havayı ısıtması, ısınan bu havayı da ortama vererek ortamı sıcacık yapması üzerine kurulu. Bir miktar elektrik de kullanıyor tabi ki. Piyasada şu an için Webasto, Eberspaecher, Dai ve Yılkar gibi markalar bulunmakta. Çin’den alternatif ürün alacaksanız montajı/tamiri/eksiklikleri konusunda size başarılar diliyorum.

    • Dai Shava yerli üretim ve fiyatı en uygun olan çözüm. Başlangıç seviyesini yaklaşık olarak 3.000,00TL civarına edinebilirsiniz. 1500 metre üzerinde çalışmama veya çalışması için kit gerektirme gibi bir durumu yok. Bazı kullanıcılar tarafından biraz sesli çalıştığı şeklinde şikâyet olmuş ama benim bir tecrübem yok. Montajında belki bir çözüm bulunup daha sessiz hale getirilebilir.
    • Eberspaecher de Alman menşeli bir ürün. Fiyat seviyesi Webasto ile aynı sayılır. (Montaj hariç 5000TL-6000TL civarı.) Sadece 2-3 kişiden 1500 metre üzerinde arıza moduna geçip çalışmadığı şeklinde şikâyet okudum. Bunu zaten firma en baştan söylüyor. 1500 metre üzerinde kullanmak için sisteme ufak bir kit daha eklemek gerekiyor. Bu parça da 1000TL civarına edinilebilir. Bütün fiyat bilgilerini 2020 sonu kur seviyeleri ile veriyorum. Kura bağlı fiyat değişimleri olacaktır mutlaka.
    • Webasto’ya gelirsek, benim tercihim bu markadan yana oldu. Benim oturduğum şehirde servisini bulabildiğim tek firma buydu çünkü. Tırlar, arabalar gibi taşıtlar için de çok fazla kullanıldığı için bu markanın servis ve satış ağı diğerlerine göre daha geniş. Bizim gibi İstanbul’da yaşamıyorsanız bu çok önemli bir mevzu. 1500 metre olayı webasto giriş seviyesi cihazında da geçerli ama daha 1500 metre üstünde kullanamadım diyeni görmedim. Aksine gayet iyi çalışmaya devam ettiğini söyleyen birçok insan var. Giriş seviyesi modelini de 2020 sonu kurları ile 5000TL-6000TL gibi fiyatlara temin edebiliyorsunuz.

Marka algısı ve güven muhtemelen benim seçimim konusunda belirleyici oldu. Bu cihazlarda seçim en nihayetinde kişiden kişiye değişiyor. Herkesin kendi doğruları var tabi ki. Herkese kendi tercihiyle sorunsuz ve arızasız kullanımlar diliyorum.


Yorumlar