KARAVANA GİDEN YOLLAR

KARAVAN ALMAYA NASIL KARAR VERDİK


Biz uzun süredir eşimle beraber çadır ile kamp yapıyorduk zaten. Karavanı aşırı pahalı bir araç olarak düşündüğümüz ve ekonomik altyapımız müsait olmadığı için daha öncesinde hiç gündeme almamıştık. Pandemi sürecinin ilk yasaklarında, doğa hasretini balkonda parkı izleyerek geçirdiğimiz günlerde, çok alakasız bir anda lüks bir karavan firmasının reklamı düştü önüme ve iç geçirerek incelemeye başladım. Çadır hayatına alışkın olunca karavandaki her şey insanın gözüne lüks geliyor tabi.

Merak artıp da araştırmaya başlayınca karavan çeşitleri, üreticileri, üreticilerin modelleri, modellerin fiyatları derken birkaç gün sürdü bu süreç. Türkiye’de üretim yapan şirketler zaten belli. Avrupa karavanlar ise hayalleri süslese de gerçekler herkesin malumu. 200.000,00TL verip de karavan almak ortalama bir ekonomisi olan aile için zaten mümkün değil. 

Bu araştırmalar sonunda kararımız çekme karavandan yana oldu. Neden çekme karavan? Biz gittiğimiz yerlerdeki antik kentleri, şehir merkezini, gezilip görülmesi gereken yerlere gitmeyi, buralarda uzunca vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Motokaravan sahibi olsaydık eğer, kamp alanımıza yerleştikten sonra gezmek için ayrıca bir araca ihtiyacımız olacaktı. Veya güzel bir yer bulduğumuzda en ufak bir gezi için oradan ayrılmak durumunda kalacaktık. Hepsini geçtim basit bir market alışverişi için bile alandan ayrılmam gerecekti. Belki zamanla yaş alıp gezilecek her yeri gezdiğimizde motokaravan tercihine yönelebiliriz. Ama kendi değerlendirmemize göre gittiğimiz yere karavnımızı kurup gezilerimiz için arabayla istediğimiz yere gitmek mantıklı bir tercih oldu. Tabi ki onun da kendine göre dezavantajları var. Arabanın arkasında bir römork ile hareket etmek, uzun süreli rampa iniş çıkışları gibi dezavantajlara rağmen avantajları daha ağır bastı. 

Bu seçimden sonra sıra çekme karavanlar içerisinde bir seçim yapmaya geldi. Onlar da kendi içinde 750kg altı ve 750kg üzeri olarak ayrılıyorlar. Buradaki sınır birçok şeyi değiştiriyor. Öncelikle 750kg üzeri bir karavan almak ve kullanmak istiyorsanız 750 kg üzeri römork çekmeye uygun (Örn. BE) ehliyetiniz olması gerekiyor. Ayrıca bu karavanların yılda 1 muayeneye girmesi gerekiyor. Aslında gözde büyütülecek mevzular değil. Uzun vadede benim de niyetim 750kg üzeri bir karavana geçmek. Ama şu anki ehliyetim B sınıfı ve BE ehliyete geçmenin maliyeti 2020 yılı itibariyle 3.000,00TL civarında. Yeni karavan alırken bu ekstra maliyet bana ağır geleceği için daha sonraya bıraktım. 750kg üzerinde O2 belgesi ve 750kg altında O1 belgesi şart. Bu belgeler üreticiler tarafından belli denetimler yapıldıktan ve belli şartlar sağlandıktan sonra verilebiliyor. Can güvenliği ve mevzuat sebebiyle belgesiz karavan almamanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca karavan talebi bu kadar arttığı için yakın zamanda mevzuat değişir belgesiz karavanlara yasak gelirse canınız yanabilir.

Yerli üretim firmalardan aklıma ilk karşıma çıkanlar ERBA, BAŞOĞLU, SALLY, UMERSAN, NK KARAVAN, ORTİZ, BAŞKENT KARAVAN, GÜNEY KARAVAN oldu. Fakat her geçen gün yeni üreticiler ile yeni markalar sektöre giriş yapıyor. Eğer araştırma süreciniz yeni başladıysa yeni bir sektör araştırması yapmanızda fayda var. Bir tavsiye olarak facebookta Obitta Karavan Kulübü bütün markaları incelemek konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Bizim için bu sürecin sonucu Erba 3.75 modeli oldu. Önceliğimiz fiyat ve iç tasarımdı. Fiyat konusunda 2020 yılı için tek rakibi Güney Karavandı. Fakat bizde çocuk olmadığı için ranza ile karavanı daraltmaktansa daha geniş bir oturma alanı sunması sebebiyle 3.75’i tercih ettik. Tabi ki bu seçimler için herkesin doğrusu farklı olacaktır. Çünkü doğal olarak herkesin ihtiyaçları ve beğenileri farklılaşıyor. 


Yorumlar