ARPENAZ BASE M ÇADIR İNCELEMEÇadırda sevmediğiniz, şu da şöyle olsa dediğiniz neler varsa bu çadırda onlar mevcut. Tabi bu benim gibi kendi aracıyla kampa gidecek olanlar için geçerli. Profesyonel kampçılar, dağcılar vs. için 8kg’lık çadırı taşımak tabi ki mümkün değil. 

Öncellikle Decathlon internet sitesinde ürün gölgelik olarak satılıyor. Fakat emin olun efsane ötesi bir ürün. Çadır olarak almak isteyenleri mağaza çalışanlarının diğer çadırlara yönlendirdiğini duydum ama eğer tekrar stoklara girerse hiç düşünmeden almanızı tavsiye ederim. Profesyonel değilseniz çadırınızda her şartta konforla oturup kalkmayı, daralmadan sıkışmadan yaşamayı istiyorsanız rakipsiz bir çadır. Hatta çadır değil otağ diyebiliriz. Stok konusunda maalesef sıkıntılar oluyor. Çünkü çok fazla talep var. Fiyatı da 2020 yıl sonu itibariyle 1.350,00TL olarak belirlenmiş. 

Bu kadar övdük ama neyin nesidir bu çadır sorusu aklınızdaysa gelelim özelliklerine. Ölçüleri 2,50 metre*2,50 metre, yüksekliği de 215cm. 6 metre kareden fazla bir alana sahip. Bizim kullandığımız çift kişilik yatak sadece çadırın yarısını kaplıyor. Eğer çocuğunuzla veya kedi/köpeğinizle tatile çıkıyorsanız içinde hepinize yetecek kadar yaşam ve yatma alanı var. Hele iki kişiyseniz yarısına yatak koyup içeriye 1 masa ve 2 sandalye atarak rahatça kullanabilirsiniz. Biz 15 günlük Gökçeada kampımızda çadırın içine yatak, ufak bez dolap, portatif masa, kedimizin mama su ve kum kabı, kişisel eşyalarımızla çok rahat sığdık.

Bu çadırın bence en iyi yanı 215 cm yüksekliği. Çadır içinde ayakta durabilmenin ne büyük nimet olduğunu uzun süre klasik tip çadır kullananlar bilir. Çadıra emekleyerek girip çıkmaya gerek kalmıyor artık. Şimdi bu çadırda ayakta durabilmek, eşyaları yerleştirmek, üst baş değiştirmek, öğlen uykusu için çadırda vakit geçirmek harika bir kullanışlılık sağlıyor.

Çadırın 3 cephesinde pencereler var. Ön cephede 1 giriş kapısı(giriş kapısının yarsı da pencereli) ve 1 pencere, 1 cephede cephenin yarısı kadar pencere, 1 cephede ise cephenin tamamı pencere/kapı olarak tasarlanmış. Bütün pencereler sineklikli. Gönül rahatlığıyla serinleme amaçlı kullanabilirsiniz. Eğer tam boy açılan tarafı kör bir noktaya, ağaca, göz önünde olmayan yere çevirirseniz yazın çok bunaldığınızda tam cephe açarak içeriyi sürekli taze havayla doldurmak mümkün.

Güneş ışınlarına karşı SPF30 koruma, yağmur için ise 200mm/sa/metrekare olarak su geçirmezliği olduğu test edilmiş zaten. Biz de bir yağmur deneyimledik ve bir damla su almadı içeri. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çadır yaz çadırı ama bu tarz meselelerde sonuna kadar güvenebilirsiniz. Rüzgâr endişeniz de olmasın. Dört tarafından sabitleme ipleri var. Sadece rüzgar için değil çadırın da sabit ve düzgün durması için kurulumdan sonra sabitlemenizi tavsiye ediyorum.

Kurulumu için 2 kişi gerekiyor. Tek kişi kuramaz mı derseniz, kurabilir ama bence gereksiz zorlama olur. Biz eşimle beraber 10 dakika sürmeden çadırın kurulumunu tamamlıyoruz. Bir 10 dakika da çadırın içini yerleştirmek desek 20 dakikada her şeyiyle hazır bir halde kampa başlayabilirsiniz. Zaten 2 kişi olunca herkes bir işin ucundan tuttuğu için herşey daha kolay halledilebiliyor.

Çadırın içinde başuçlarında fileler ve en tepede lamba askısı var. Bunları kullanabilirsiniz. Ama başucunuz ve yatak ucunuzda zaten eşya koymak için fazlasıyla boşluk kalıyor.
Eğer şişme yatağınız kayıyorsa altına ufak bir kaydırmaz kestirip yatağın altına koyabilirsiniz. Normalde çadırda böyle bir şikâyet olmaz ama 2,50 metre uzunluğa 1,90 metre yatak koyunca ister istemez harekete bağlı kayabiliyor.

Benim tavsiyem, her çadırımda yaptığım gibi çadır altına brandacılarda su geçirmez sağlam bir 3metre*3metre branda kestirin ve çadırı brandanın üzerine kurun. Böylece çadırınızın tabanı hem yerle temas etmemiş olacak hem de tabanı yıpranmayacağı için ömrünü çok fazla uzatmış olacaksınız. Su geçirmez brandalar sık dokulu ve sağlam olduğu için altındaki diken gibi sivri şeylerin çadıra ulaşmasına engel oluyor. 

Çadırın üstüne de isterseniz yine brandacılarda bulunan gölgelik tarzı brandalardan yine 3 metre*3 metre kestirebilirsiniz. Uzun süreli konaklamalarda çadırın üzerinde birikecek toz topraktan, ağaç poleni, ufak dal ve yapraklardan, yüksekten düşecek dalların meyvelerin vereceği zararlardan ve bir nebze de güneşten korumuş olursunuz. En nihayetinde çadır bizim doğadaki evimiz. İyi bakıp korumak lazım. Çok basit önlemler çok ciddi zararlardan korumuş oluyor.  Bu kısımda bahsettiklerim sadece benim temkinliliğim ve tavsiyelerim. Bunlar illa olacak diye bir şey yok. Bu kadar teferruatla kamp mı olur diyorsanız görmezden gelebilirsiniz.

Olumsuz özelliği yok mu derseniz de aklıma gelen tek şey fresh and black özelliğinin olmaması. O konu da olumsuz mu tam emin değilim. Ben doğadayken erken kalkmayı seviyorum. Bu sebeple çadırın zifiri karanlık olması aradığım bir özellik değil zaten. Ama sizin için böyle bir durum varsa ona göre alıp almamaya karar verirsiniz. Serinlik konusunda fresh and black çadırdan daha serin. Çünkü hem yüksek olduğu için güneşi yüksekten kesiyor hem de çok sayıda penceresinin sağladığı havalandırma sayesinde sıkıntı yaşatmıyor.

Sonuç olarak bizim uzun kullanımlarımızdan sonraki görüşümüz çadır olarak daha iyisinin olduğunu düşünmüyoruz. Burada bir not düşerek profesyonel kampçı, dağcı vs. değil sıradan ve kedili kullanıcılar olarak değerlendirdiğimizi belirteyim. Yoksa çok daha özellikli, hafif, kolay kurulur çadırlar tabi ki var. Eğer doğayı, kamp yapmayı, deniz kenarında dalga sesleriyle uyumayı, kuş sesleriyle uyanmayı seviyorsanız ve bunu çok daha rahat şartlarda yapmak istiyorsanız stoklara girer girmez almanız gereken bir çadır.
Yorumlar